Soutěž s regionální "učebnicí" ŠR 2023-2024

Letošní školní rok se opět zapojujeme se třídou Sluníček do soutěže s Regionální ,,učebnicí" Lanškrounsko. Soutěže jsou připraveny 4 - vždy po dvou měsících.

První soutěž nás velice zaskočila. Z výtvarného zadání se stalo zadání hudební. Měli jsme na výběr ze dvou písní U rybníků je krásně a V našem kraji. Společně s dětmi jsme vybrali píseň V Našem kraji, kterou jsme obohatili hrou na Orffovy rytmické nástroje a tancem ve dvojicích.

Video bude uloženo na rajčeti :-)


II. soutěž s Regionální ,,učebnicí" Lanškrounsko.

Ve druhé soutěži na téma POSEL JARA jsme se měly zaměřit na Bleduli jarní, která je u nás chráněná. Našim úkolem bylo ji různými výtvarnými technikami vytvořit. Zvolily jsme podklad z kartonového papíru, pásky barevného papíru a vatové ubrousky. Celé jsme to dozdobily třpytkami – zbytky sněhu.

Výtvarné dílo můžete vidět na chodbě před třídou "Sluníčka" :-)


Soutěž s regionální "učebnicí" ŠR 2022-2023

I letošní školní rok se zapojujeme se třídou Sluníček do soutěže s Regionální ,,učebnicí" Lanškrounsko. Soutěže jsou připraveny 4 - vždy po dvou měsících.


První soutěž je nazvána "Rok s traktoristou Čendou", úkolem pro děti byla výroba vlastního pexesa, na jakékoliv téma spojené se zemědělstvím. Zaměřili jsme se na 4 oblasti - plodiny, zemědělská technika, ovoce a zelenina. Děti měly vždy 1kartičku jako předlohu a 2. podle ní dokreslovaly.

Třetí soutěž s Regionální "učebnicí" Lanškrounsko byla nazvána "Historické prameny - putování v čase"

Výstupem byla Historická pátračka. Děti plnily různé úkoly – zašly jsme na místní obecní úřad, poptat se na informace ohledně naší obce (vznik, jméno současného kronikáře), děti navrhovaly obal třídní kroniky, přinesly si fotografie, na kterých jsou jako miminka (fotografie je považována jako jeden z historických pramenů) a zabývaly se dalšími úkoly.



Soutěž s regionální "učebnicí" ŠR 2022-2023


Sluníčka z mateřské školy se zapojila do celoroční soutěže vyhlášené MAP Lanškroun. První soutěžní práci jsme odevzdávali v říjnu. Hledali jsme a do okýnek podle abecedy lepili přírodniny. Nebylo to lehké. My jsme si dali za cíl obsáhnout všechna písmena abecedy - 34. I když je čeština velmi bohatá, také příroda je bohatá, na některá písmena zkrátka nic neexistuje. A tak jsme to vzali žertem. Výsledek vidíte na první soutěžní práci. Jako odměnu jsme získali draka. I když jsme v té době už nevystihli počasí vhodné na pouštění, radost nám udělal a určitě si na něj vzpomeneme následující podzim. Draka dostaly všechny tři zúčastněné školky.


V listopadu měl být nějaký výstup ze součástí dubu. Na sběr dubového listí jsme se vrhli na prima vycházce v lese. I když ho bylo ještě hodně na stromech, i zem nám poskytla dostatek, aby se zrodil roztomilý ježek. Tento měsíc bylo zapojeno více školek, výhra byla získána losováním. Tác krásného ovoce se v době podzimních viróz velmi hodil, ale nezachránil děti od nemocnosti v prosinci. Nebyl, kdo by činnost na vyhlášené téma vykonal.

Farmaříme! Jak skloubit lednový čas s hospodařením? Na obrázek jsme si vypomohli bílými produkty z hospodářské činnosti. Hrnečku vař! Udělej nám bílý kopec! Bílá je krupice a mouka z pšenice vypěstované na polích. Srst veselých zvířátek je z pravých domácích zvířat. Ta se nemohou pást na rozlehlé louce, ve chlívcích je nuda, a tak si zkusí vystrčit čumáček, uši, přední nožky a šup, už jsou z chlívka na čerstvém vzduchu. Ta nádhera. Zatím si troufají jen ti, co mají bílou barvu a jsou v prostředí nenápadní. Kdo to kdy viděl, kozu na ledě. Snad jen Josef Lada. A my si to můžeme taky dovolit. Naše fantazie nezná hranic. Poznáte, čím se leskne kluziště? Je to bílek bílého vajíčka. A ještě se při tom naučíme mnohé ze života hospodářských zvířat a pěstování plodin na polích a zahrádkách.  Za tento výtvor jsme dostali krásné puzzle.


Výsledky únorové soutěže jste měli několik dnů na očích na nástěnce s popiskem "Čím budu". Děti kresbou či malbou vyjadřovaly svoje aktuální touhy a představy o budoucnosti. K tomu se dala dobře využít příprava na maškarní veselí. Vždyť v řadách převleků se často objevuje mnoho řemeslníků a postav profesí. A odměna? Půl metru široká role omalovánek o průměru 5 cm. Ani si netroufnu odhadnout kolik metrů omalovánek je v roli a kolik na ně ukreslíme pastelek .


Březen - probouzející se příroda, pozorování bohatého života na vycházkách. "Ploštice" ruměnice, ploštice pospolitá - to je magnet pro oči. V jakých slušivých kabátcích se vyhřívají na kmenech lip. Dobře zpracovatelné a krásně vypracované téma. Není-liž pravda?

Kbelíček barevných silných kříd na chodníky za naši práci se hodí. Můžeme pokračovat ve vytváření dalších ploštic, anebo i jiných obrázků. A naše děti umí!


Co jiného v měsíci, ve kterém se odehrávají Velikonoce, než "Kraslice". Vajíčko je symbol života, z vajíčka se vyklube kuřátko, vyroste ve slepičku nebo kohoutka a uzavírá se životní koloběh. Máme to tu pěkně pohromadě. A vlastně - co bylo dřív? Slepice nebo vejce? Odpověď jsme nenašli ani v magnetické skládačce, kterou jsme obdrželi za vypracování žluté krásné kraslice.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky